اگر در کلاس‌های یوگا شرکت کرده‌اید ، احتمالاً با اصطلاحات «چشم سوم» و «ریشه» آشنا هستید. یوگی ها اغلب در مورد اتصال به زمین از طریق ریشه یا تمرکز روی چشم سوم صحبت می کنند. با این حال ، چیزهای بیشتری برای دانستن در مورد چاکرا وجود دارد ، و این دانش می تواند به تعمیق تمرین یوگا ، ذهن آگاهی و به طور کلی سلامتی شما کمک کند.

بیایید نگاهی به 7 چاکرا ، جایی که روی بدن قرار دارند ، نماد آن‌ها و رنگ‌های چاکرا بیندازیم. این مقاله یک مرور کلی آسان برای درک چاکراها برای مبتدیان است.

چاکرا چیست؟

کلمه چاکرا که کاکرا نیز نوشته می شود ، در سانسکریت به معنای چرخ است و به نقاط انرژی اصلی بدن اشاره دارد. سیستم چاکرا اولین بار در وداها (متون مذهبی هندوئیسم) بین 1500 تا 500 قبل از میلاد در هند نوشته شد.

اگرچه برخی از متون یوگا می‌گویند 88000 چاکرا وجود دارد ، اما معمولاً به 7 چاکرا اصلی اشاره می‌شود. این هفت مرکز انرژی در امتداد ستون فقرات از بالای سر (چاکرای تاج) تا استخوان دم (چاکرای ریشه) دنبال می شوند. همانطور که از نام (چرخ) پیداست ، تصور می‌شود که چاکراها چرخ‌های انرژی هستند.

هر یک از 7 چاکرا دارای نماد مخصوص به خود ( گل نیلوفر آبی با تعداد گلبرگ های مختلف ) و رنگ ، سنگ قیمتی و غیره است.

چاکراها را می توان به عنوان دریچه هایی در نظر گرفت که از طریق آنها انرژی بین بدن فیزیکی و جهان مبادله می شود. با پر کردن شکاف بین فیزیکی و معنوی ، درک 7 چاکرا می تواند به بهبود و رشد کمک کند. این مفهوم بخشی جدایی ناپذیر از یوگا است و این دو همیشه در هم تنیده بوده اند.

آیا چاکراها واقعی هستند؟ همه چیز انرژی است.

اگر همه اینها برای شما کمی عجیب به نظر می رسد ، شما تنها نیستید. بیایید از نظر علمی به این موضوع نگاه کنیم. هم انرژی و هم قدرت ذهن آگاهی توسط علم مورد مطالعه و توضیح قرار گرفته است.

همانطور که آلبرت انیشتین گفت: «همه چیز انرژی است و این تمام چیزی است که در آن وجود دارد. فرکانس آن واقعیتی را که میخواهید با فرکانس خود مطابقت دهید ، محال است آن واقعیت را دریافت نکنید. هیچ راه دیگری برای دریافت آن وجود ندارد. این فلسفه نیست ، این فیزیک است.»

کار چاکرا برای شفای جسمی ، عاطفی و معنوی برای قرن ها در بسیاری از فرهنگ ها مورد استفاده قرار گرفته است. بر اساس کتاب شفای چاکرا ، نوشته مارگاریتا آلکانتارا ، «بسیاری از علائم جسمانی بیانگر چیزی است که در انرژی بدن به آن پرداخته نشده است».

اگر تا به حال سردرد ناشی از استرس ، دل درد عاطفی یا ناراحتی عصبی معده را تجربه کرده باشید ، متوجه خواهید شد که انرژی و بدن فیزیکی ما چقدر در هم تنیده شده اند.

علائم عدم تعادل چاکرا

ممکن است این سوال برای شما پیش بیاید که “چگونه بفهمم انسداد چاکرا دارم؟” آتنا پراکیس در کتاب خود ، راهنمای نهایی چاکراها ، می نویسد که علائم رایج انسداد چاکرا شامل سستی ، غمگینی یا ناتوانی در خوابیدن در طول شب است.

حرکت ( پیاده روی آگاهانه یا یوگا ) و مدیتیشن راه های بسیار خوبی برای ارزیابی انرژی و تماس با هر ناحیه ای هستند که احساس می کنیم تعادل ندارند.

شفای چاکرا

در طب آیورودا، بیماری به عنوان انسداد انرژی در یک یا چند چاکرا در نظر گرفته می شود. سایر تکنیک های طب شرقی مانند طب سوزنی ریشه در این باور دارند که انسداد انرژی می تواند باعث عدم تعادل در ذهن ، بدن و روح شود.

همانطور که مکانیک کوانتومی ثابت کرده است ، انرژی هرگز ساکن نیست. ایده چاکراها این است که در حالت ایده آل ، انرژی باید به راحتی بین چاکراها جریان یابد.

درمان انسداد چاکرا با آگاهی و آگاهی از عدم تعادل آغاز می شود. یوگا و مدیتیشن برخی از بهترین راه‌ها برای به جریان انداختن انرژی هستند. مدیتیشن ها و حالت های یوگا بسته به چاکرا متفاوت خواهد بود.

7 چاکرا با رنگ ها و مکان های چاکرا در بدن نشان داده می شوند. علاوه بر این، کریستال‌ها یا سنگ‌ها و روغن‌های ضروری وجود دارند که می‌توانند به بهبود هر چاکرا کمک کنند.

 

مرکز ثبات و زمین، چاکرای ریشه در پایه استخوان دنبالچه شما قرار دارد. این نقطه تعادل بین بالا و پایین است ، و انسداد می تواند باعث شود همه جنبه های زندگی نامتعادل ویا نا امن شوند.

مکان: پایه ستون فقرات

رنگ: قرمز

کریستال ها / سنگ ها: آونتورین قرمز ، جاسپر قرمز ، اونیکس ، تورمالین سیاه

روغن‌های ضروری / گیاهان: فلفل دلمه‌ای ، کاین ، چوب سدر ، میخک ، قاصدک ، جوز هندی ، رزماری

مانترا: من هستم

 

نشستن بین اندام های تناسلی ، چاکرای خاجی نشان دهنده خلاقیت ، زندگی ، اشتیاق و میل است.

مکان: پایین شکم

رنگ:  نارنجی

کریستال ها / سنگ ها: کارنلین نارنجی ، کلسیت نارنجی ، سنگ ماه هلو ، سنگ خورشید ، گلدستون

روغن ‌های ضروری / گیاهان: پرتقال خونی ، کاسیای دارچین ، رازیانه ، زنجبیل ، وانیل ، یلانگ یلانگ

مانترا: احساس می کنم

 

چاکرای قدرتمند شبکه خورشیدی با اعتماد به نفس و توانمندی مرتبط است. انسداد در اینجا می تواند به صورت احساس ناتوانی یا برتری ظاهر شود.

مکان: بالای شکم

رنگ: زرد

کریستال ها / سنگ ها: سیترین ، کهربا ، کلسیت طلایی ، پیریت ، چشم ببر ، آونتورین زرد

روغن ‌های ضروری / گیاهان: انیسون ، دارچین ، زیره ، گریپ فروت ، سرو کوهی ، لیمو ، زنبق دره ، نعناع ، نرولی ، درخت چای ، زردچوبه

مانترا: من انجام می دهم

 

چاکرای قلب که بر روی قلب فیزیکی شما قرار دارد ، جریان انرژی شما را تنظیم می کند. درد دل و عشق را نگه می دارد و توانایی زیادی در شفا ( و دوست داشتن ) خود و دیگران دارد.

مکان: مرکز سینه

رنگ: سبز

کریستال ها / سنگ ها: تورمالین صورتی ، کوارتز رز ، یاقوت سرخ ، رودوکروزیت

اسانس ها / گیاهان: ترنج ، کاکائو ، هل ، گشنیز ، یاس ، اسطوخودوس ، گل رز ، آویشن

مانترا: دوست دارم

 

بر روی گلوی فیزیکی شما ، چاکرای گلو قرار دارد. این نقطه انرژی بیانگر این است که چه چیزی و چگونه با هم ارتباط برقرار می کنیم. آیا می توانید حقیقت و حکمت خود را به روشی معتبر و مهربانانه بیان کنید؟

مکان: گلو

رنگ: آبی روشن

کریستال ها / سنگ ها: آکوامارین ، فیروزه ، آمازونیت ، آنجلیت

روغن‌ های ضروری / گیاهان: سنجد ، اکالیپتوس ، شمعدانی ، علف لیمو ، مریم گلی ، لورل

مانترا: من صحبت می کنم

 

چشم سوم جایی است که شهود ، بینش و بصیرت نشسته است. انسداد چشم سوم می تواند مانند سردرگمی و عدم وضوح باشد ، در حالی که تعادل ، هوشیاری و خرد بیشتری را به ارمغان می آورد.

محل سکونت: مستقیما بین چشم ها

رنگ: آبی تیره

کریستال ها / سنگ ها: لاجورد ، آزوریت ، آونتورین آبی ، لابرادوریت ، تانزانیت

اسانس ها / گیاهان: سرو ، درخت عرعر ، ماگورت ، ریشه ترنجبین ، نیلوفر آبی

مانترا: می بینم

 

چاکرای تاج که در بالای سر شما قرار دارد ، ارتباط پر انرژی شما با خدا / روح / کیهان است. هنگامی که چاکرای تاج شما در تعادل است ، احساس می کنید به دنیای اطراف خود متصل هستید.

مکان: بالای سر

رنگ: بنفش

کریستال ها / سنگ ها: آمیتیست ، فلوریت بنفش ، سلنیت ، کارویت

روغن‌های ضروری / گیاهان: اسطوخودوس ، پالو سانتو ، نیلوفر آبی صورتی ، خارمریم ، فرانگی‌پانی

مانترا: من می فهمم و متصل هستم